6 kluczowych słów dotyczących strony Internetowej

6 kluczowych słów dotyczących strony Internetowej

W dzisiejszym świecie, wirtualna przestrzeń stała się nieodłączną częścią naszego życia. Każdego dnia przeglądamy strony internetowe, korzystamy z aplikacji online i dzielimy się treściami w sieci. Jednak dla większości z nas terminologia związana z technologią internetową może być nieco zawiła. Dlatego przedstawiam 6 najważniejszych kluczowych pojęć, takich jak hosting, domena i inne, które warto znać i które stanowią podstawę funkcjonowania stron internetowych.

1. Hosting to fundament Twojej strony internetowej

Hosting to miejsce, gdzie przechowywane są pliki  i dane związane z Twoją stroną internetową. Jest to swoiste „domowe biuro” dla Twojej witryny w wirtualnym świecie. Istnieje wiele rodzajów hostingu, takich jak hosting współdzielony, VPS czy dedykowany, zależnie od potrzeb i rozmiaru projektu. Ja osobiście polecam hosting LH, z którego korzystam ja oraz moi klienci. Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany możesz skorzystać z mojego 20% kodu rabatowego : LH-KB20 (instrukcja: https://www.lh.pl/pomoc/doc/jak-zamowic-hosting-w-lh-pl-z-kodem-od-partnera/), który skutecznie obniża cenę hostingu o 20 % za pierwszy rok. Otrzymujesz go ode mnie w podziękowaniu za przeczytanie mojego bloga. Hosting ten ma przejrzysty Panel użytkownika, pomoc w postaci czatu i jest nie drogi. Jeżeli potrzebujesz porady i opinii na temat także innych hostingów to napisz do mnie na E-mail chętnie porozmawiam na ten temat.

2. Domena (czyli witryna) to unikalny adres Twojej strony internetowej

Domena to adres internetowy, którym ludzie posługują się, aby odnaleźć Twoją stronę internetową w sieci. To swoiste imię i nazwisko Twojej witryny. Wybierając domenę, warto zadbać o jej zgodność z treściami witryny oraz łatwość zapamiętywania aby użytkownik szybko zapamiętał Ciebie i Twoją stronę internetową. Popularne rozszerzenia domen to m.in. .com, .pl, .net. Jaką końcówkę wybrać do swojej strony internetowej? Napisz do mnie zapytanie, postaram się szybko odpowiedzieć na E-mail.

3. CMS (System [Program] zarządzania treścią)

CMS to narzędzie ułatwiające zarządzanie treściami na stronie. Najpopularniejszym systemem jest WordPress, na którym jest wykonanych większość stron internetowych. Dzięki niemu w łatwy sposób, nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej mogą, edytować i publikować treści na swojej stronie. Jeżeli potrzebujesz w tej sprawie pomocy napisz do mnie E-mail.

4. SSL czyli bezpieczeństwo użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową

SSL (Secure Socket Layer) to protokół bezpieczeństwa, który chroni dane przesyłane między użytkownikiem, a serwerem. Wprowadzenie SSL jest kluczowe oraz obowiązkowe dla każdej strony internetowej, szczególnie dla tych, które przetwarzają dane osobowe, np. poprzez formularz czy transakcje finansowe, np. w sklepie podczas zakupu produktu.

5. SEO czyli optymalizacja dla wyszukiwarek

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji witryny w taki sposób, aby była bardziej widoczna dla wyszukiwarek internetowych, np. Google. Dzięki właściwej optymalizacji możesz poprawić pozycję swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dodając odpowiednie frazy kluczowe czyli wyrazy, dzięki którym użytkownik (klient) znajdzie Twoją stronę w sieci i szybko do Ciebie trafi. Optymalizacja nie tylko składa się z dodania frazy kluczowej, to także, np.  dodanie treści alternatywnych do obrazów (zdjęć), ale to już osobny temat, który nie będę poruszać w tym wpisie.

6. Responsywność czyli dostosowanie do urządzeń mobilnych, takich jak: tablet czy telefon

W dobie korzystania z internetu za pośrednictwem różnych urządzeń, responsywność strony internetowej staje się kluczowym elementem. Strona responsywna dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, zapewniając użytkownikom komfortowe korzystanie niezależnie od urządzenia. Z badań statystycznych wynika, że coraz więcej osób korzysta z telefonu przeglądając Internet, bo ponad 70 %. Dlatego ważne jest aby Twoja strona internetowa była dostosowana do mniejszych urządzeń jakimi są tablet oraz telefon komórkowy.

Pamiętaj, żeby być świadomym tych pojęć, gdy planujesz współpracę z twórcą Twojej nowej strony internetowej. Wiedza na temat hostingów, domen, CMS czy SEO może znacząco wpłynąć na efektywność i szybkość Waszej pracy.

Czy ta wiedza była dla Ciebie pomocna? Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłam terminy, jakimi posługują się twórcy stron internetowych.

Zobacz podobne wpisy :