Bezpieczeństwo stron internetowych: Kluczowe kwestie.

Bezpieczeństwo stron internetowych: Kluczowe kwestie i strategie ochronne

Ataki hakerskie na strony internetowe są powszechne i stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa online. Co jest kluczowym elementem utrzymania bezpieczeństwa i funkcjonalności Twojej strony internetowej? Jeżeli jeszcze nie wiesz jak jest ważna Twoja strona internetowa zajrzyj tutaj. Natomiast teraz zastanówmy się co zrobić w stanie ataku oraz jak się przed nimi obronić.

Zapraszam do zapoznania się z zagrożeniami czyhającymi na Twoją stronę WWW.

Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa stron internetowych i technik stosowanych przez hakerów:

1. Ataki typu SQL Injection:

 • Opis: Polegają na wstrzykiwaniu złośliwego kodu SQL do formularzy lub innych pól na stronie internetowej, co może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu do bazy danych.
 • Sposób obrony: Regularne aktualizacje oprogramowania CMS WordPress.

 2. Ataki typu Cross-Site Scripting (XSS):

 • Opis: Hakerzy wstrzykują złośliwy skrypt (kod) do treści strony internetowej, który jest później wykonany przez przeglądarkę użytkownika.
 • Sposób obrony: Walidacja danych wejściowych (bezpieczeństwo formularzy kontaktowych – nie jestem robotem), oraz implementacja nagłówków bezpieczeństwa przeglądarki (zastosowanie Certyfikatu SSL).

3. Ataki typu Cross-Site Request Forgery (CSRF):

 • Opis: Hakerzy wykorzystują autoryzację użytkownika w celu przeprowadzenia nieautoryzowanych działań w imieniu tego użytkownika.
 • Sposób obrony: Implementacja nagłówków bezpieczeństwa przeglądarki (zastosowanie Certyfikatu SSL).

4. Ataki brute force na hasła:

 • Opis: Hakerzy próbują zdobyć dostęp do konta, próbując wielokrotnie różne kombinacje haseł.
 • Sposób obrony:  Wymaganie zastosowania silnych haseł oraz implementacja dwuskładnikowej autentyfikacji użytkownika poprzez dodanie, np. SMS kodu.

5. Ataki na system zarządzania treścią (CMS):

 • Opis: Hakerzy starają się wykorzystać luki w zabezpieczeniach systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress.
 • Sposób obrony: Regularne aktualizacje oprogramowania, używanie tylko pewnych i zweryfikowanych wtyczek, silne hasła do panelu administracyjnego.

6. Ataki typu DDoS (Denial of Service):

 • Opis: Atak polegający na przeciążeniu zasobów serwera poprzez generowanie dużej ilości zapytań lub ruchu.
 • Sposób obrony: Monitorowanie ruchu sieciowego (proces zbierania, analizy i interpretacji danych związanych z przepływem informacji w sieci poprzez dodanie odpowiednich wtyczek, np Google Analitycs, Google Search Console).

7. Ataki na protokoły komunikacyjne:

 • Opis: Hakerzy mogą próbować wykorzystać luki w protokołach komunikacyjnych, takich jak HTTP, FTP czy SSH.
 • Sposób obrony: Używanie szyfrowania (HTTPS, SFTP) czyli dodanie Certyfikatu SSL do strony internetowej.

Patrząc na wyżej wymienione ataki hakerskie zalecam monitorowanie i aktualizowanie oprogramowania, na którym jest utworzona strona internetowa czyli program CMS WordPress, kopie zapasowe strony, zastosowanie Certyfikatu SSL, dodanie wtyczek śledzących ruch na stronie.

Ważne jest, aby systematycznie aktualizować oprogramowanie oraz stosować najlepsze praktyki zabezpieczeń, monitorować aktywność sieciową i reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo strony internetowej zależy również od aktualizacji innych elementów, takich jak motywy i wtyczki. Regularne monitorowanie i dbanie o aktualizacje pomaga w minimalizowaniu ryzyka ataków.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne są aktualizacje tego programu. Spotkałam się z wieloma przypadkami gdzie właściciel nie aktualizował CMS WordPress i hakerzy lub boty zdążyły zainfekować stronę WWW w ten sposób, że nie dało jej się przywrócić w stanie bez wirusa. Miałam także sytuację, gdzie właściciel strony internetowej nie zrobił kopii zapasowej plików oraz bazy danych, a boty zawirusowały stronę WWW. Jedyne co można było zrobić to utworzyć stronę WWW od nowa co daje dodatkowe koszty, nerwy oraz stres.

Jak ważne jest zrobienie kopii zapasowej wspomniałam już wcześniej. Przypomnę tylko, że ważne jest wykonywanie tej kopii średnio co 3 miesiące (zazwyczaj wtedy gdy pojawia się nowa wersja CMS WordPress).

Dobrym sposobem według mnie po skończonej pracy, tj. realizacji strony internetowej jest edukacja użytkownika (właściciela strony internetowej) w postaci opieki nad stroną lub wytłumaczenie właścicielowi oraz przesłanie instrukcji do samodzielnej aktualizacji programu CMS WordPress.

W ten sposób wykonawca strony internetowej i właściciel strony www są zabezpieczeni przed atakami i nadzorują wszelkie ataki hakerskie.

Jeżeli masz kogoś kto zajmuje się Twoją stroną i dba o jej bezpieczeństwo to możesz spać spokojnie. Jeżeli jednak nie masz pomocy i sam nie umiesz o to zadbać skontaktuj się ze mną, pomogę Ci w opiece nad Twoją stroną internetową.

Po prostu napisz do mnie : strony@katarzynabyczek.pl, a skontaktuję się z Tobą jak najszybciej.

Zobacz podobne wpisy :